Przejdź do głównej zawartości

Co, jeżeli antykoncepcja postkoitalna nie zadziała?



Ciąża to nie dla wszystkich kobiet wielkie szczęście. Czasami zdarzają się sytuacje, które trudno przewidzieć i w których musimy zastosować antykoncepcję awaryjną. "Tabletka po" obecnie jest dostępna na receptę. Dzięki niej możemy uniknąć niepożądanej ciąży. Natomiast jeżeli wszystkie metody zawiodą, to pozostaje jeszcze aborcja farmakologiczna - w Polsce niedostępna na życzenie.

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce wciąż budzi duże emocje. Są zarówno jej przeciwnicy, którzy chcą, by była w ogóle niedostępna, jak i osoby, które postulują za jej nieograniczeniem. Obecnie jest ona dostępna legalnie tylko w trzech przypadkach:
  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu,
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Antykoncepcja postkoitalna

Antykoncepcja jest to zapobieganie cięży. Jeżeli z jakiegoś powodu inne środki antykoncepcyjne zawiodły, np. pęknięciu uległa prezerwatywa to mamy jeszcze w zanadrzu antykoncepcję postkoitalną. Antykoncepcja po stosunku to ostatnia możliwość niedopuszczenia do zagnieżdżenia się zarodka. Antykoncepcja postkoitalna działa już po zapłodnieniu, ale przed implantacją, którą uważa się za początek ciąży. 

Do metod postkoitalnych zalicza się natychmiastowe założenie wkładki wewnątrzmacicznej zawierającej miedź bądź doustne przyjęcie preparatów hormonalnych. Obecnie dużo bardziej znana metoda to środki hormonalne. Jest to jednorazowa metoda ochrony przed ciążą. Tabletkę należy przyjąć możliwie jak najszybciej po stosunku. Najwyższą skuteczność osiąga do 24 godzin od niezabezpieczonego stosunku. 

Mamy dwa rodzaje tabletek dostępnych w Polsce: Escapelle, czyli tabletkę z levonogestrelem, którą można zażyć do 72 h po stosunki oraz ellaOne - tabletkę z octanem uliprystalu, którą można przyjąć nawet do 120 h po zbliżeniu. Jeżeli tabletka zostanie zażyta w pierwszej dobie do niezabezpieczonym stosunku to jej skuteczność wynosi 99%. Z każdą kolejną dobą niestety skuteczność maleje. Tabletka Escapelle sprawia, że zostaje zahamowane owulacja. Natomiast pigułki ellaOne mają działać poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Inną metodą antykoncepcji postkoitalnej jest wkładka wewnątrzmaciczna. Należy ją założyć do 5 dni od niezabezpieczonego stosunku. 

Działanie antykoncepcyjne wkładki polega przede wszystkim na blokowaniu implantacji zarodka, założona jednak w początkowym okresie cyklu może również uniemożliwiać zapłodnienie. Wkładka może także pełnić metodę antykoncepcyjną. Antykoncepcja postkoitalna jest nieskuteczna już po implantacji i nie wpływa wtedy na rozwój zarodka.

Co jeżeli zawiedzie antykoncepcja postkoitalna?

Może się zdarzyć, że antykoncepcja postkoitalna nie zadziała lub spóźnimy się z wzięciem tabletki. Wtedy pozostaje jeszcze aborcja farmakologiczna. Poprzez zażycie odpowiednich środków medycznych kobieta jest w stanie przeprowadzić taką aborcję samodzielnie w domu. 

 Najpowszechniejszą metodą jest podanie kobiecie ciężarnej mifepristonu, który sprawia, że odkleja się zapłodnione jajeczko od macicy. Po 36 godzinach należy przyjąć dopochwowo mizoprostol, który wywoła skurcze macicy pomagające usunąć płód. 

Zabieg można przeprowadzić do 9 tygodnia ciąży, ale im szybciej, tym większe szanse powodzenie. Po zabiegu należy udać się do ginekologa w celu potwierdzenia, czy nastąpiło całkowite poronienie. Taka aborcja w Polsce jest nielegalna, jednak wiele klinik za granicą ją oferuje. Obecnie kliniki w Niemczech, Czechach, Słowacji mogą zaoferować dowóz pacjentki z danego miejsca do samej kliniki. Również większość tych klinik posiada personel medyczny, który mówi w języku polskim. 

Skutki uboczne

Skutkami ubocznymi takiej metody aborcyjnej są silne skurcze podbrzusza, mdłości, biegunka. Dlatego najbezpieczniej jest ją przeprowadzać pod okiem lekarza. Natomiast jeżeli nie możemy liczyć na zdobycie tabletek, to pomoc można uzyskać w internecie na stronach zaufanych organizacji takich jak Woman on Earth.

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, po zarejestrowaniu przez Ciebie konsultacji on-line, recepta na Arthrotec (misoprostol) z oryginalnym podpisem i pieczątką lekarską, zostanie Ci przesłana pocztą i doręczona w ciągu tygodnia". Natomiast przed wzięciem tabletek należy najpierw potwierdzić ciążę u ginekologa.           

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wszystko co trzeba wiedzieć o tabletkach wczesnoporonnych

Nie każda kobieta kobieta pragnie być mamą, jest jeszcze na to za młoda bądź padła ofiarą gwałtu. Niektóre choroby nie pozwalają na donoszenie ciąży lub sprawiają, że dziecku zostaną przekazane złe geny. Sytuacji i powodów, z których kobieta decyduje się na usunięcie ciąży może być wiele, jednak mimo to każda powinna mieć prawo do decydowania o swoim ciele. Tabletka po versus tabletka wczesnoporonna Tabletki wczesnoporonne są zabronione w Polsce . Ich działanie polega na wywołaniu poronienia już zagnieżdżonego zarodka w macicy. Inaczej działa tabletka "dzień po" , która na dwa sposoby nie dopuszcza do ciąży. Pierwszy z nich opóźnia owulację, natomiast drugi zwiększa ilość śluzu, przez co nie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Otrzymanie tabletki po Nie jest to taka prosta sprawa, jak się wydaje. Ustawa zabrania sprzedaży takiej tabletki bez recepty. Z drugiej strony, wiele lekarzy nie chce takich recept wypisywać, powołując się na klauzulę sumi